Kuchnia Bliskiego Wschodu – tor wyścigów dla naszych zmysłów
Gdy myślimy o kuchni Bliskiego Wschodu, na myśl przychodzą nam zapewne różnego typu kebaby, falafele czy hummus. Można jednak powiedzieć, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. Kuchnia Bliskiego Wschodu to całe spectrum różnorodnych i intensywnych smaków, które bez wątpienia zasługują na bliższe poznanie.
Niezapomniane doznania smakowe gwarantują eksplozje aromatów, z jakimi kojarzy się orient. Przyprawy takie jak kminek, kolendra, kardamon czy sumak to te, które najczęściej pojawiają się w kuchni Bliskiego Wschodu. Nie sposób nie wspomnieć o słodkich, syropowatych deserach, znanych na całym świecie baklavach, które stanowią doskonałe zwieńczenie każdego posiłku.
Smak przygody z kuchnią Libanu
Zaczniemy naszą podróż od kuchni libańskiej, której jedną z najbardziej charakterystycznych potraw jest tabbouleh. To sałatka z bulguru, pomidorów, ogórka i ogromnej ilości zieleniny – pietruszki, mięty, szczypiorku. Wypełniająca i odżywcza, idealna na gorące, letnie dni. Innym kulinarnym hitem Libanu jest falafel, małe kotleciki z ciecierzycy lub bobu, podawane z sosem tahini.
Na stole nie zabraknie także kibbeh – pieczonego lub smażonego mięsnego dania, zmielonego z cebulą, oliwą i różnymi przyprawami a następnie nabitego na koniec szaszłyka. Bez dwóch zdań należy też spróbować hummusu – pasty z ciecierzycy z oliwą z oliwek, czosnkiem i sokiem z cytryny, najczęściej podawaną z pieczywem pita.
Słodycze na osłodę podróży – desery Bliskiego Wschodu
Kuchnia Bliskiego Wschodu to nie tylko pikantne, korzenne dania główne, ale też mnóstwo słodkości. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj baklava – ciasto złożone z wielu warstw cienkiego ciasta filo, nasączone syropem lub miodem i wypełnione posiekanymi orzechami. To właśnie orzechy – pistacje, migdały, orzechy włoskie, są nieodłącznym elementem wielu deserów orientu.
Obok baklavy równie popularne są takie słodkości jak halva, czyli słodycz na bazie sezamu, lukum, znany również jako „turecki miód”, czy różnego rodzaju syropowate ciasta z orzechami i miodem, takie jak znane na całym świecie kataifi.
Smaki Izraela na naszych talerzach
Nasza kulinarna podróż po Bliskim Wschodzie prowadzi nas teraz do Izraela, kraju, gdzie tradycyjnie ważne jest wspólne spożywanie posiłków. Tutaj królują dania takie jak shakshuka, czyli jajka duszone w sosie pomidorowym, różnego rodzaju sałatki i dania z ciecierzycy. Warto spróbować też borekas – pieczone ciastka z nadzieniem serowym lub szpinakowym, a na deser koniecznie halva.
Mimo że Izrael jest stosunkowo młodym krajem, jego kuchnia czerpie z wielu tradycji – arabskiej, sefardyjskiej, aszkenazyjskiej, co sprawia, że jest niezwykle różnorodna. Zachwyca wielością smaków i aromatów, a także świeżością i jakością stosowanych składników.
Podsumowanie
Kuchnia Bliskiego Wschodu to prawdziwa eksplozja smaków i aromatów. Bogactwo przypraw, świeżych warzyw, aromatyczne dania mięsne, a także przepyszne słodycze – to wszystko sprawia, że podróż po smakach Bliskiego Wschodu to niezapomniane doświadczenie dla naszych kubków smakowych.
Przybliżenie kuchni Bliskiego Wschodu to także szansa na poznanie kultur i tradycji, które są nierozerwalnie związane z konkretnymi potrawami. Od Libanu, przez Izrael, aż po Turcję – każdy region ma coś intrygującego do zaoferowania, zachwycając rozmaitością smaków i różnorodnością składników. Wyruszmy więc w tę kulinarną podróż i odkryjmy smaki Bliskiego Wschodu!